Vplyv súčasnej krízy na trh práce a možnosti uplatnenia sa

Vplyv súčasnej krízy na trh práce a možnosti uplatnenia sa | Zuzana Záhradníková
Čas čítania: 3 minút/y

Množstvo ľudí za posledné mesiace uvažovalo a uvažuje nad tým, ktoré odvetvia ostávajú aj počas krízových situácií silné. Kvôli opatreniam proti šíreniu ochorenia COVID-19 niektoré hospodárske odvetvia dokonca takmer prestali existovať.

Ktoré odvetvia patria k tým najohrozenejším? A ktoré naopak počas a po kríze ešte zosilneli?

Gastronómia a cestovný ruch verzus IT a farmaceutický priemysel

Medzi najviac ohrozené odvetvia počas koronakrízy môžeme zaradiť cestovný ruch, hoteliérstvo, gastronómiu, kultúru, šport, leteckú a vlakovú prepravu a reality. Už od zavedenia prvých opatrení bolo viditeľné, že tieto oblasti zvládnu krízu len veľmi ťažko. Naopak, najmenej ohrozené odvetvia sú IT, zákaznícka podpora, online obchod a samozrejme, farmaceutický priemysel.

Súčasná kríza  zasiahla nás všetkých, tisícky ľudí pracujúcich v ohrozených odvetviach prišli o prácu. Pre niektorých to mohlo byť aj vykúpenie, lebo im súčasná práca nevyhovovala a pre niektorých to bolo naopak obdobie frustrácie a strachu z budúcnosti.

Vplyv súčasnej krízy na trh práce a možnosti uplatnenia sa | Zuzana Záhradníková

Výpadky v ekonomike opäť raz zaplatíme my

Niektoré letecké spoločnosti, napríklad RyanAir, odmietajú spĺňať striktné nariadenia pre leteckú prepravu a vyhlasujú možný krach. V praxi to znamená, že ak sme sa lacno prepravovali na dovolenky či služobné cesty bude to po kríze o niečo náročnejšie a v každom prípade aj cenovo nákladnejšie.

Podobne ŽSR plánujú hromadné prepúšťanie, keďže bola pozastavená preprava všetkých medzinárodných vlakov a IC vlakov. Títo ľudia si budú musieť spísať schopnosti a vedomosti, ktoré majú a zvážiť, ktoré povolania môžu zastávať. Aj to ich teraz čaká.

Druhou možnosťou je začať podnikať. Je známe, že podpora podnikateľov na Slovensku patrí k najslabším, no stojí to za pokus. Ak patríte k tým, ktorí premýšľajú nad vstupom do podnikania, mali by ste pouvažovať nad tým, čo vám robí vo voľnom čase radosť a ak za vami chodia vaši kolegovia či známi pre radu, na čo sa vás väčšinou pýtajú. To bude s najväčšou pravdepodobnosťou oblasť, v ktorej ste dobrí.

Ľudia zamestnaní v hoteliérstve a cestovnom ruchu by sa mali rozhliadnuť po alternatívach. Pozrieť sa na plán B. Napríklad, ak ste pracovali v hoteli tak máte pravdepodobne nadanie na pro-zákaznícky servis. A túto kompetenciu viete ľahko využiť v akomkoľvek odvetví.

Umelci sú špecifickou skupinou. Niektorí začali pracovať za dobrovoľný príspevok a zdieľať svoje diela online. Iní uskutočňovali online koncerty. Samozrejme, takáto náhrada je náročná na psychiku, najmä kvôli absencii eufórie a obecenstva. Umelci sú vo všeobecnosti tvoriví a v ich prípade je vhodné porozmýšľať nad tým, kde by mohli svoju kreativitu využiť.

Športovci si môžu dať dokopy počas takéhoto obdobia svoje telo, oddýchnuť si a načerpať energiu. Mnohí už nabehli na tréningy online, horšie je to samozrejme s fanúšikmi jednotlivých klubov, ktorí si môžu tak maximálne pozrieť historické zápasy. Ak však už dopredu vedia výsledok, celkové napätie z vývoja hry je rýchlo preč.

 

Vplyv súčasnej krízy na trh práce a možnosti uplatnenia sa | Zuzana Záhradníková

Miera nezamestnanosti a čísla, ktoré nie sú pozitívne

Pred pandémiou bola miera nezamestnanosti na Slovensku v rekordne nízkych číslach, okolo 5%. Ekonómovia odhadujú, že po skončení krízy môže opäť narásť aj nad 10%. Zamestnanci štátnej správy, ktorí ani nie sú vybavení prenosným počítačom nemôžu vykonávať prácu z domu, prípadne ich práca vyžaduje prítomnosť na úrade. Mnohí z nich vykonávajú rôzne formy poradenstva a je komplikáciou poskytovať ho z pohodlia domova. Predpokladám preto aj výrazné zoštíhľovanie štátnej správy.

Posilnenie môžeme očakávať online svete, v oblasti online marketingu, IT a v online zákazníckej podpore. Sama som online lektorkou mäkkých zručností a HR v IT vzdelávacej firme. Za pár mesiacov sa ktokoľvek, kto nemá žiadnu prax v IT môže stať Junior testerom alebo Junior Java Developerom. Príležitosť je tu pre každého, potrebná je najmä ochota rásť, učiť sa nové veci, prípadne sa úplne rekvalifikovať.

Je tu však aj riziko, že bude na trhu veľa rýchlo kvasených online expertov pre rôzne oblasti. Pri výbere poskytovateľa služby či tovaru bude zrejme oveľa dôležitejšie preveriť poskytovateľa a jeho štandard kvality.

Ako príklad uvediem jedno združenie koučov, ktoré ponúkalo online konzultácie grátis a túto iniciatívu museli následne pozastaviť. Volali im totiž ľudia s vážnymi problémami psychického charakteru. Kouč, ktorý nemá psychologické vzdelanie, môže takémuto človeku uškodiť. Ľudia, ktorí majú nižšiu digitálnu gramotnosť budú do určitej miery limitovaní možnosťami uplatnenia. Online pohovor či video vizitka svojej osoby, sú už v praxi bežnou záležitosťou.

V prípade, že potrebujete poradiť s výberom ideálneho povolania, alebo túžite odhaliť svoje silné stránky a talenty, spoločne nájdeme ideálne riešenie pre vás.

 

Zuzana Záhradníková

Pomáham ľuďom nájsť ich ideálne povolanie. Spoločne objavujeme vrodené talenty, hodnoty a skúsenosti s cieľom zladiť kariéru s ich prirodzeným potenciálom.

Zuzana Záhradníková - keriérový poradca

Volám sa Zuzana Záhradníková, som kariérový poradca a pomáham ľuďom nájsť ich ideálne povolanie. Spoločne objavujeme vrodené talenty, hodnoty a skúsenosti, aby boli v práci šťastní a spokojní. Je úžasné zarábať si tým, čo vás najviac baví. ? Držím sa hesla: “Ak budeme rozvíjať slabé stránky, budeme priemerní, ale ak budeme rozvíjať svoje silné stránky budeme jedineční.”