NezaradenéStratili ste zamestnanie? Zažiarte na pracovnom pohovore a získajte prácu snov

24. júna 2020publikoval zuzana
Čas čítania: 2 minút/y

Mnohým z nás pandémia nepriniesla len obmedzenie vo forme cestovania, návštevy rodiny či strach, apatiu a frustráciu. Veľa ľudí k tomu všetkému stratilo aj svoje zamestnanie. Na takúto situáciu je ťažké sa pripraviť. Ak už predsa len nastane, berte to ako príležitosť. Ponúkam vám tipy a rady, ako zažiariť na pracovnom pohovore a získať prácu snov.

Prirodzenou reakciou, v prípade straty zamestnania, je práve hľadanie nového. Niekedy je ale lepšie nechať tomu čas a priestor. Zaevidovanie sa na Úrade práce a získanie času pre úvahu o budúcom povolaní, môže byť taktiež skvelou voľbou. Posielanie životopisov hlava nehlava väčšinou prinesie len ďalšie sklamania ale často aj frustráciu z možného neúspechu.

Ak už teda uvažujete nad možným budúcim povolaním, mali by ste si zodpovedať na tri základné otázky:

  1. Akú prácu by som robil/a aj zadarmo?
  2. V akej oblasti, odvetví sa cítim doma?
  3. V akej konkrétnej firme by som chcel/a pracovať a prečo?

Ak ste si na tieto otázky odpovedali a máte už jasnú predstavu o svojom vytúženom povolaní, odporúčam vám zacieliť na dve až tri konkrétne firmy. Zvyčajne to prináša úspech.

Určite poznáte plánovanie cieľov podľa techniky SMART, ktorá hovorí o tom, že čím konkrétnejší cieľ máte, tým bližšie ste k jeho naplneniu. Veta : „Urobím všetko pre to, aby som sa zamestnala v oblasti HR,“ je veľmi všeobecný cieľ.

Naopak, veta: „V októbri 2020 som zamestnaná na pozícii HR Recruiter v XY spoločnosti. Urobím pre to nasledujúce kroky – úprava životopisu, aktívne sledovanie a zistenie si informácií o XY firme, vypísanie kľúčových kompetencií požadovaných na pozíciu a porovnanie s mojimi kompetenciami a podobne,“ je oveľa konkrétnejšia a lepšia forma cieľa.

Príprava pre vybranú pozíciu

Ak chcete vo vybranej firme naozaj pracovať, dôležité je mať tip top životopis. Viac o tom, ako si napísať životopis, ktorý vás dostane do medzinárodnej korporácie, hovorím v anglickej verzii tréningu na UDEMY portáli.

Kľúčové je prispôsobiť si životopis pre danú pozíciu. Odporúčam vám vypísať si všetky hard aj soft zručnosti vhodné pre danú pozíciu, vrátane potrebnej úrovne vzdelania. Tieto informácie ľahko nájdete pri otvorenej pozícii na portáli www.profesia.sk alebo www.istp.sk.

Ak aj pozícia nie je otvorená, popis náplne práce nájdete jednoducho na týchto portáloch. Na www.istp.sk nájdete dokonca aj osobnostné predpoklady na danú pozíciu a ich potrebnú úroveň. Potom je dôležité, označiť z vypísaných kompetencií tie, ktoré máte vy. Prípadne si aj povedať konkrétny príklad, kde ste danú zručnosť alebo kompetenciu preukázali v praxi. Je dobré urobiť si sebareflexiu, ako prípravu pred pohovorom.

Kvalitný životopis je základ

Obsah životopisu je dôležitý, ale je dobré a vhodné zaujať aj formátom. Ak sa uchádzate o pozíciu kreatívca, vôbec nevadí, ak pôjdete do farebnej verzie s rôznymi tvorivými a oživujúcimi prvkami.

Ak sa uchádzate o pozíciu v oblasti IT, zvoľte kráľovsky modrú. Odporúčam vám používať ikony. Vyše 70% ľudí na svete sú totiž vizuálne tipy. Akékoľvek vizuálne osvieženie priťahuje pozornosť. Na internete máte dostupné nespočetné možnosti na vytvorenie veľmi pekného životopisu. Europass verziu by som vám odporúčala len v prípade, že sa uchádzate o pozíciu v štátnej správe, prípadne v oblasti vedy a výskumu.

Životopis je vašou vstupnou bránou na trh práce a vizitka vašej osobnosti. Ak ním zaujmete zamestnávateľa, je to už len krôčik od pozvania na pohovor.

V prípade, že ste ešte nenašli svoje vysnívané povolanie alebo potrebujete pomôcť s vytvorením vášho profesionálneho životopisu, neváhajte sa na mňa obrátiť. Spoločne pre vás nájdeme lepšie možnosti.

 

Zuzana Záhradníková

Pomáham ľuďom nájsť ich ideálne povolanie. Spoločne objavujeme vrodené talenty, hodnoty a skúsenosti
s cieľom zladiť kariéru s ich prirodzeným potenciálom.