NezaradenéAko si vybrať ten správny odbor a vhodnú strednú školu?

8. septembra 2020publikoval zuzana
Čas čítania: 4 minút/y

Máš pocit, že gymnázium nie je pre teba to pravé? Nerád či nerada sa učíš veci, ktoré ani nevyužiješ v praxi? Nezúfaj, existujú aj iné možnosti.

Určite si už počul či počula z rôznych strán, že ak nevieš, čo chceš robiť, ideálnou voľbou bude pre teba gymnázium. Tam sa predsa vyprofiluješ a vyberieš si svoj smer. Pravda je však taká, že väčšina gymnazistov ani po štyroch rokoch nevie, čo chce robiť. Niektorí sú ešte zmätenejší, ako keď si vyberali strednú školu. Keď im už prihára pod zadkami a termín prihlášok na vysoké školy sa blíži, tak až potom sa začnú rozhodovať. Takéto rýchle rozhodnutia pod tlakom ale nemusia dopadnúť dobre.

Ty takisto stojíš pred dôležitým životným rozhodnutím. Či už je konečné, alebo nie, najlepšie je prejsť si všetky možnosti, ktoré sú ti ponúknuté a ideálne je vybrať si takú, ktorá ťa najviac oslovila. Pri vyberaní školy sa rozhoduj podľa toho, ktorá škola ťa dokáže posunúť ďalej.

Stredné školy na Slovensku

Stredné odborné školy

Stredná odborná škola je pre teba perfektnou voľbou, ak sa chceš v živote posunúť ďalej, no nechceš sa učiť teóriu. Sú určené presne pre ľudí, ktorí sa chcú posunúť ďalej, pre ľudí, ktorí sa nechcú učiť kadejaké zbytočnosti, ale praktické poznatky, ktoré potom aj využijú. Ponúkajú ľuďom prax, takže keď z nej vyjdeš, už budeš vedieť niečo robiť. Potom sa môžeš rozhodnúť, či chceš pokračovať vo vzdelávaní sa na vysokej, prípadne si spraviť nadstavbu, alebo sa rozhodneš pracovať s tým, čo máš.

Aké stredné odborné školy máme vlastne na Slovensku?


Dopravná škola

Sú autá tvojou záľubou? Rád ich opravuješ alebo túžiš pracovať pre slovenské železnice? Ak si sa v tom aspoň trochu našiel, potom bude dopravná škola tvojou skvelou a správnou voľbou. Počas štúdia na tejto škole získaš množstvo praktických vedomostí.

Drevárska alebo lesnícka škola

Poľovačky na dennom poriadku či rôzne záujmové krúžky, ako sokoliarsky, poľovnícky či včelársky tu budeš mať na dennom poriadku. Dokonca ti dovolia používať motorovú pílu! Ak sa v tomto odbore vidíš, tu sa rozhodne nudiť nebudeš.

Elektrotechnická škola

Elektrotechnická škola ti dá priestor na ponorenie sa do skúmania a samotného pracovania s počítačmi, počítačovými či grafickými systémami. A vieš čo je na tomto odbore najlepšie? Uplatnenie sa v informatickej sfére je takmer stopercentné, keďže viac a viac vecí nahrádzajú stroje.

Obchodná škola

Pod tento odbor spadá hotelová akadémia, podnikanie, cestovný ruch, manažment a kozmetika. Na tomto druhu školy získaš praktické znalosti z rôznych oblastí a výhodou je aj to, že škála uplatnenia je široká.

Pedagogická škola

Mladých ľudí ešte stále láska práca učiteľov. A čo ty? Máš rád alebo rada deti? Máš k ním vzťah a dokážeš trpezlivo odovzdávať vedomosti ďalej? V takomto prípade môžeš zvážiť pedagogickú SOŠ. Naučíš sa, ako sa správať k malým deťom, zistíš, v čom spočíva opatrovateľstvo a mnoho iného.

Poľnohospodárska škola

Poľnohospodárska škola ťa naučí, ako sadiť kvetiny, esteticky upravovať záhrady, dokonca zahŕňa aj odbor veterinárstva alebo vinohradníctva. Príroda je teda základom poľnohospodárskych stredných odborných škôl.

Potravinárska škola

Čašník, kuchár, biotechnológia či farmakológia. Pod túto školu spadajú aj tieto odbory. Vždy to ale závisí od konkrétnej školy, pre ktorú sa rozhodnete. Tento odbor môže byť ale zaujímavý pre všetkých, ktorí chcú počas strednej získať čo najviac praktických poznatkov.

Stavebné školy

Priťahujú ťa staré dobré remeslá? Nebojíš sa pracovať vlastnými rukami? Odbory na stavených SOŠ, ako maliar, stolár, murár, inštalatér či mechanik, môžu byť pre teba to pravé.

Strojárske školy

Pod strojárske stredné odborné školy spadajú odbory, ako autoopravár, mechanik strojov, obrábač kovov a pod. Taktiež ide o praktický a užitočný odbor, po vyštudovaní ktorého budú mať absolventi určite skvelé uplatnenie.

Priemyselné školy

Zaujíma ťa audiovizuálna tvorba, zvuková a obrazová technika alebo robotika? Všetky tieto veci sú súčasťou učebných osnov priemyselných SOŠ. Po ukončení štúdia môžeš pracovať, napríklad, na vývoji robotov a automatov.

Zdravotné školy

Chceš patriť medzi hrdinov zdravotníctva? Slovensko potrebuje viac zdravotníkov a ty sa ním môžeš stať. Študovať môžeš napríklad masérstvo, fyzioterapiu, zubnú asistenciu, ortopedickú techniku a mnoho iného. Zdravie je to najcennejšie, čo máme a ty ho môžeš pomáhať chrániť.

Umelecké školy

Si kreatívny a máš rád umenie? Umelecké stredné školy tak môžu byť pre teba to pravé. Škála zaujímavých odborov je široká, od animovanej tvorby, fotografického dizajnu, až po kostýmovú tvorbu.

Konzervatória

Hudba, spev a samé príjemné veci. Na konzervatóriu môžeš študovať hru na strunových, dychových nástrojoch, klavíri, spev, dirigovanie… Práve ty môžeš byť druhý Michael Jackson, Mozart alebo Vivaldi. Ak zistíš, že si umelecká duša a našiel si svoj talent v umení, potom môže byť práve konzervatórium tvojou správnou cestou.

Každá z týchto škôl ponúka široké spektrum zaujímavých odborov. Od remeselných prác, ktoré sú v dnešnej dobe stále viac a viac žiadané, aj platené, až po výrobu tort a zákuskov.

V každom prípade, ak nie si rozhodnutý/á a zvažuješ viaceré možnosti, teraz je ten najlepší čas na premýšľanie, keďže aktuálna situácia na Slovensku nám všetkým dáva príležitosť pozastaviť sa a zamyslieť sa nad otázkami, ktoré veľakrát odkladáme.

Niekedy sa nám však zíde aj odborná pomoc, a preto tu je pre teba kariérová poradkyňa Zuzana. Pomôže ti objaviť tvoje skryté talenty, tvoje túžby a tvoj jedinečný potenciál. Na základe všetkých týchto faktorov ti ponúkne školu, ktorá by mala byť pre teba ideálna. Jej stretnutia prebiehajú zábavnou formou, takže sa nemusíš báť nejakého písomného testovania inteligencie.

Aj na tebe je postavená naša budúcnosť, takže nepodceňuj svoje rozhodnutia.

Autorka článku : Dominika, študentka strednej školy