NezaradenéAko sa nezblázniť počas pandémie

28. apríla 2020publikoval zuzana
Čas čítania: 4 minút/y

Ak patríte medzi tých, ktorí toto obdobie trávite doma osamote tak ako ja, tento článok je určený práve vám.

Ja, ako vyše 80% -ný extrovert, čerpám energiu zo sociálneho kontaktu a z vonkajšieho prostredia. Milujem šport, prírodu, wellness, dobré jedlo v reštauráciách, cappuccino (ktoré mi niekto prinesie J) a pracovné či osobné stretnutia. Sú pre mňa inšpiráciou, potešením, hnacím motorom. Dokonca som zistila, že pri slovnom prezentovaní mi napadajú nové myšlienky.

Nikto však nečakal, že sa situácia tak radikálne zmení a my ostaneme odkázaní na pobyt doma. Introverti si povedia, huráááá, konečne si v pohodlí domova prečítam knižku, oddýchnem si a načerpám energiu, ale pre extroverta je to takmer ortieľ smrti! Väzenie zaživa. Čo teda s tým?

Raz mi jeden môj známy povedal, že nejaký čas v samote prospieva sebaláske, zvýšeniu sebahodnoty a uvedomeniu si, kým som a čo vlastne v živote chcem. Prichádza k pozastaveniu, spomaleniu, obhliadnutiu sa, nadýchnutiu, uvedomeniu si skutočných životných hodnôt. A mal úplnú pravdu.

Keď na Slovensku oznámili prvý prípad nakazeného človeka koronavírusom, samozrejme, že ma táto informácia vystrašila. Nenechala ma však zaskočenú, keďže zásoby jedla som už nakúpené mala.

Následne sa spustilo úplné šialenstvo a zopár dní som bola doslovne zaplavená smutnými videami Sloveniek žijúcich v Taliansku, chorých Češiek na koronavírus, návodov na to, ako si vyrobiť rúšku, čo robiť, čo nerobiť, ideálne ani nedýchať. Zopár dní som prepadala panike, strachu, hnevu, ako je toto možné v  21. storočí. Následne som prepadala smútku, bezmocnosti a apatii. Prestalo mi chutiť jesť a odišla mi radosť zo života, mala som nepokojný spánok a prepadla som zúfalstvu. Po pár dňoch som si povedal DOSŤ!!!, takto to ďalej nejde.

Našťastie nemám doma televízor, ale napísala som viacerým kamarátkam, že ak ma chcú informovať o koronavíruse, tak nech je to len vtipnou formou. Ak počujem v rádiu zvýšené číslo nakazených, možno trošku hrubo, ale poviem si: „Je to len číslo…“ Odvtedy mi chodia len vtipy, rôzne veselé videá a pesničky.

Situáciu, ktorá je na Slovensku ovplyvniť nemôžeme. Takisto ako nemôžeme ovplyvniť, do ktorej krajiny sme sa narodili, či do chudobnej alebo bohatej rodiny, akým rodičom atď. Sme tu a teraz a jediné, čo máme pevne v našich rukách je, aký postoj voči tejto situácii zaujmeme. Môžeme sa odbavovať na štatistikách Svetovej zdravotníckej organizácie, pobádať ku kolektívnemu strachu, šíriť paniku, hnevať sa, trucovať, kričať na suseda, prečo nemá rúšku, osočovať sa na predavačky, frflať čakajúc v rade na pokladňu.

Druhou možnosťou je zobrať to do vlastných rúk, nepodľahnúť tlaku a vyťažiť zo situácie čo najviac.

Tu je 10 tipov ako na to:

  1. Radosť z prítomnosti: Žite pre dnešok, tu a teraz. Nerozmýšľajte nad tým, či pôjdete v auguste na nejakú úžasnú dovolenku, ani nad tým kedy utíchne koronavírus.
  2. Vďačnosť: Tešte sa z maličkostí. Krásny slniečkový deň, štebotajúce vtáky, po daždi zavlažená pôda, zvuk kvapiek na okne, prichádzajúca jar. Buďte vďačný za život, za svoje zdravé telo, myseľ i dušu. Každý večer si v aplikácii www.flow-listek.cz zapíšem tri pozitívne zážitky zo dňa a dám bodové skŕe celému dňu. Priebežne si to pozerám aj spätne.
  3. Networking: Zavolajte kamarátke, kamarátovi, rodine, blízkym a porozprávajte sa o čomkoľvek,čo Vás spája. Mňa už len smiech mojej kamarátky rozveselí. Pocit spolupatričnosti a súdržnosti je v tejto dobe veľmi dôležitý.
  4. Disciplína počas dňa: každý deň si stanovte čas,kedy budete vstávať a kedy pôjdete spať,aj keby ste zrovna nemali,čo na práci. Ja napríklad každý deň o 9:00 cvičím online s jednou kočkou na Instagrame. To ma prinúti vstať a už sa každý deň na to úprimne teším. Nájdite si niečo, čo Vás teší a vstaňte. Prezlečte si pyžamo do pohodlného domáceho odevu, neostávajte v ňom celý deň. Ako povedal Aristoteles: „Prostredníctvom disciplíny prichádza sloboda.“
  5. Športujte: keďže sme doma oveľa viac času,ako sme zvyknutí, netreba podceňovať pohyb a spevnenie svalstva. Je nespočetne veľa videí na sociálnych sieťach, príp. bezplatných aplikácií,motivovať  Vás môže hudba, sprievodný hlas alebo samotná energia trénera… Na väčšinu cvičení nepotrebujete žiadne stroje a zariadenia z fitka, pohodlný cvičebný úbor a chuť ZAČAŤ. Ja chodím aj sama do prírody behať a aj robím nordic walking. Vyhľadávam miesta, kde nie sú ľudia,keďže aj tak sú viaceré bežecké dráhy uzavreté. V prírode sa snažím vnímať každý jeden moment a tešiť sa z neho. Dokonca v minulosti mi bolo trápne ísť sama von,teraz mám z toho potešenie.
  6. Spájajte sa so svojimi snami. Napíšte si/porozmýšľajte, čo sú vaše nesplnené sny, môžu to byť aj drobnosti. Sú medzi nimi také, ktoré sa dajú robiť z pohodlia domova? Maľovať, písať blogy, knihu, točiť videá, nahrávať podcasty, vytvárať hry pre deti, ktoré sa doma nudia, vyvíjať počítačové hry, pripraviť scenár nejakej divadelnej hry, robiť si štatistiky, urobiť si poriadok v nejakej zbierke, vyrábať bižutériu alebo čokoľvek iné, pestovať ovocie a zeleninu na balkóne, naučiť sa variť, začať hrať na gitare, rozobrať a nanovo zmontovať počítač, zistiť ako fungujú jednotlivé súčiastky.
  7. Prepájajte sa s vašimi vrodenými talentami. Možno vás niečo bavilo v detstve a v dospelosti ste na to zanevreli alebo ste si povedali, toto ma nikdy neuživí. Využite situáciu a začnite sa tomu venovať naplno, nemáte čo stratiť, môžete jedine získať. Je veľa návodov, tutoriálov, online tréningov na rôzne témy a oblasti napr. www.coursera.com. Sebavzdelávanie vám môže pomôcť v budúcnosti.
  8. Ak túžite po zábave, pozrite si nejaký dobrý film na Netflixe, prečítajte si veselú knižku, prejdite si Facebook profily bývalých spolužiakov zo základnej školy, prečítajte si denníky z detstva alebo listy/maily od prvých lások.
  9. Upratujte – ideálna príležitosť vyluxovať bytík, poupratovať si, či už v domácnosti, v mobile fotky, v počítači nepotrebné priečinky alebo maily. Navyše prichádza jar, takže zbavovanie sa nepotrebných vecí je úplne na mieste.
  10. Oddychujte, opaľujte sa na slniečku, vitamín D je najlepší lekár. Výdatný spánok napomáha zdraviu. Odporúčam vám skvelú appku www.calm.com. Nájdete v nej rôzne nahrávky na pokojný spánok, relaxačnú hudbu, či meditácie.

Taktiež práca z domu vám vyplní určitú časť dňa, môže vás nabudiť energiou a pocitom určitého výsledku.

Ak potrebujete poradiť a prepojiť sa so mnou, viac info nájdete na www.zuzanazahradnikova.sk