Ako objaviť svoj vlastný talent

10. septembra 2020publikoval zuzana
Čas čítania: 3 minút/y

Povedzme si, čo je to talent. Talent je niečo, s čím sme sa narodili. Nepotrebujete niekam ísť a hľadať to. Nájdete to vo svojom vnútri. Prezradím vám 4 základné otázky, vďaka ktorým odhalíte váš talent aj vy.

Vo všeobecnosti je veľmi dôležité, aby každý z nás vedel, v čom spočívajú naše talenty a aké sú naše silné stránky. Ak by ste si mysleli, že za týmto zistením stojí celá veda, ste na omyle. Nájdenie vlastného talentu nie je vôbec ťažkou záležitosťou.

Váš talent sa vo vás prejavu už detstve. Môžete sa hrať, že ste muzikant, spisovateľ, tanečník, záhradník či vedec. V dospelosti je to viac o premýšľaní nad tým, ako sa stať úspešným či mocným, ako mať luxusné domy a drahé autá. Toto premýšľanie ide často na úkor využívania vnútorného potenciálu.

Kedy je ideálny čas na zamyslenie sa nad talentom?

Ten najlepší čas, kedy sa zamyslieť nad talentom, je ešte pred nastúpením do základnej školy. Rodičia niekedy nevedomky zabíjajú vo svojich deťoch ich talent. Možno aj preto, že niektoré ich sny neboli naplnené. Niekedy je to zase o ich pocite a názoroch na isté povolania, ktoré nemusia byť jednoduché pre uplatnenie sa. Nikdy však nie je neskoro na využitie vašich talentov a silných stránok.

Talent využívate, aj keď o tom neviete

Často sa stáva, že talenty vo svojom živote používate, len neviete využiť všetok svoj potenciál, alebo si to ani neuvedomujete. V momente, keď si uvedomíte, že ste doteraz svoje talenty nevedomky používali, ale nič ste z toho nemali, zmení sa vám život. Zrazu uvidíte všetky tie možnosti, ktoré sa vám ponúkajú.

Ako som objavila svoj vlastný talent?

Objavenie vlastného talentu v dospelosti neminulo ani mňa. Pred pár rokmi som si uvedomila, že aj keď mám prácu, ktorá by pre niekoho bola životným cieľom, ja mám pocit, že v nej nevyužívam všetok svoj potenciál. Začala som premýšľať nad tým, čo by ma tešilo robiť. Ten proces netrval deň, ani týždeň, dokonca ani mesiac. Prechádzala som všetky možnosti, pýtala som sa sama seba aj svojho okolia a potom som sa rozhodla.  Po dlhom procese a hľadaní sa som sa pred dvoma rokmi som sa stala jednou z mála kariérnych poradcov na Slovensku.

 

4 základné otázky, vďaka ktorým odhalíte svoj talent

 

V čom som bol/bola prirodzene dobrá už v detstve?

Zavolajte svojim rodičom, starým rodičom, súrodencom či priateľom a spýtajte sa ich na to, ako by vás opísali. Opýtajte sa ich, čo vám šlo v detstve dobre a v čom ste vynikali. Odpovede vás možno prekvapia a určite vám pomôžu nájsť váš talent. Porozmýšľajte nad svojim talentom z detstva aj vy a určite nájdete niekoľko svojich silných stránok.

 

Aké boli moje koníčky? Čomu som sa venoval/a vo voľnom čase?

Písali ste v detstve básne? Chodili ste ich prednášať na rôzne súťaže? Alebo ste sa venovali nejakému športu? Mohli ste mať množstvo koníčkov, vypíšte si ich všetky. Všetko, čo ste s radosťou robili a možno aj teraz stále robíte. Skúste si spomenúť na všetky oblasti, v ktorých ste medzi deťmi vynikali. Boli ste lídrom detí zo sídliska? Vymýšľali ste rôzne zábavky a aktivity pre všetky deti v okolí? Napíšte si aj to.

 

Čo sa mi darilo ľahko robiť bez prílišného študovania alebo trénovania?

Možno ste sa ako malé dievčatká rady hrali s bábikami, obliekali ich do rôznych šatičiek, ktoré ste si pre ne dokonca aj šili. A možno, keď zavoláte kamarátke povie vám, že ona vždy po takých vecičkách túžila, len jej ich nemal kto vyrobiť a veľmi vám ich v detstve závidela. Talent môžete nájsť v rôznych činnostiach, ktoré sa vám na prvý pohľad môžu zdať banálne.

Ktoré predmety ma na základnej škole najviac bavili?

Bola to matematika alebo telesná výchova? Literatúra alebo jazyky? Máte skôr umelecké sklony alebo analytické myslenie?

Odhalenie talentu môže byť pre vaše budúce smerovanie kľúčové. Ak nie ste v súčasnej práci spokojní, prípadne cítite, že potrebujete zmenu, pokojne môžete začať odhaľovaním svojich silných stránok. Určite budete prekvapení, k čomu všetkému dospejete.

Ak by ste s hľadaním talentu predsa len potrebovali pomôcť, aby ste mali istotu, že ste na tej správnej ceste, som tu pre vás. Prostredníctvom kariérového poradenstva vám pomôžem dostať zo seba to najlepšie.