Najžiadanejší sú lekári, zdravotníci, učitelia a IT špecialisti

13. apríla 2021publikoval zuzana
Čas čítania: 4 minút/y

Pandémia koronavírusu priniesla výrazné zmeny aj na trhu práce. Najžiadanejšie oblasti zo strany zamestnávateľov sú momentálne zdravotníctvo, farmácia, školstvo a IT sektor. Aktuálnym trendom je práca z domu. Prieskum portálu Profesia ukazuje, že polovica slovenských firiem v tomto roku uvažuje o kombinácii práce z domu s dochádzaním na pracovisko.

Do práce, len keď to bude nevyhnutné

Na základe prieskumu HR Pulse, ktorý iniciovala spoločnosť Profesia so svojou českou pobočkou Open HR Forum, veľká časť firiem na Slovensku aj v susednom Česku v tomto roku predpokladá efektívnu kombináciu práce z domu s dochádzaním na pracoviskoNa Slovensku sa k tejto forme prikláňa 51 % zamestnávateľov. Do prieskumu sa zapojilo 128 slovenských firiem.

Desatina slovenských personalistov v ňom potvrdila, že v roku 2020 dospeli k rozhodnutiu o znižovaní kancelárskych kapacít a zavedení zdieľaných pracovných stolov. Zamestnanci tak budú pracovať prevažne z domu a do práce budú chodiť iba tí, ktorí to v daný deň budú nevyhnutne potrebovať. Stále však existuje množstvo profesií, ktoré sa z domu vykonávať nedajú.

Najväčšie možnosti uplatnenia sú v zdravotníctve, školstve a IT

Ako sa vyvíja situácia na trhu práce v súčasnosti, a o ktoré pracovné pozície je výhodné sa uchádzať, nám priblížila PR manažérka pracovného portálu Profesia.sk Nikola Richterová. Podľa nej môžeme hovoriť o troch hlavných sektoroch, kde je vidieť, že dopyt zamestnávateľov o nových ľudí je veľký a často prevyšuje záujem samotných uchádzačov.

„Reč je najmä o zdravotníctve a farmácii, školstve a IT. Toto sú odvetvia, kde majú Slováci veľké možnosti uplatnenia, ktoré však naplno nevyužívajú,“ spresnila N. Richterová.

Pandémia ešte viac zdôraznila potrebu kvalitných lekárov, zdravotníkov, ale aj učiteľov, ktorí sa rýchlo dokážu prispôsobiť novým požiadavkám. Zrýchlený vývoj digitalizácie si zase žiada viac šikovných špecialistov v informačných technológiách. Podľa Richterovej za nedostatok pracovníkov v týchto sektoroch v niektorých prípadoch môžu zlé pracovné podmienky či finančné ohodnotenie, v iných prípadoch sú to špecifické odborné požiadavky.

Ďalšie povolania, ktoré budú mať na trhu práce naďalej svoje miesto, sú okrem spomínaných aj výskumno-vedecké povolania. „Naďalej bude významný aj digitálny marketing a sociálne médiá. Určite neprídu o prácu psychológovia či terapeuti, pretože pandémia spôsobuje veľký nárast ľudí, ktorí potrebujú odbornú pomoc,“ vymenúva kariérová poradkyňa Zuzana Záhradníková.

Najmenej možností je v gastronómii, hotelierstve a cestovnom ruchu

Iné pracovné pozície sa, naopak, z portálu Profesia pre pandémiu takmer stratili. „Rok 2020 nám skoro úplne ‚vymazal‘ veľa druhov pozícií. Reč môže byť napríklad o hosteskách, sprievodcoch v cestovnom ruchu, čašníkoch v hoteloch, stylistoch, dekoratéroch a mnohých ďalších,“ dodala Richterová.

Minimalizované možnosti na spoločenské akcie, cestovanie či inak strávený voľný čas veľmi skomplikovali situáciu. Ak sa však časom vrátime k organizovaniu koncertov, veľtrhov, väčšiemu počtu svadieb, hotely začnú fungovať bez obmedzeného režimu, tieto pracovné pozície by si mali znovu nájsť svoje zastúpenie.

Prácou si nemôžu byť istí ani účtovníci či právnici v administratíve

Čoraz vyšší tlak na digitalizáciu a robotizáciu podľa kariérovej poradkyne prispieva k tomu, že začínajú byť ohrozené aj ďalšie profesie. Vo finančnej oblasti vznikajú rôzne softvéry, ktoré z dlhodobého hľadiska ohrozujú prácu účtovníkov či pracovníkov v banke. Okrem toho spomína aj skutočnosť, ktorá súvisí so znižovaním nákladov vo veľkých spoločnostiach. Z toho dôvodu sa pracovné pozície presúvajú do Indie alebo Číny, kde je lacnejšia pracovná sila.

Financie však nie sú jediný ohrozený odbor. „Právo, aj keď je to naozaj skvelý odbor, ale veľa vecí z právnickej brandže, najmä administratíva, notári či overovanie podpisov bude fungovať cez softvér,“ doplnila Z. Záhradníková s tým, že niektoré povolania budú zanikať aj v oblasti medicíny – röntgeny či magnetickú rezonanciu by mali podľa nej tiež v budúcnosti vykonávať roboty.

Najvyššia konkurencia je v administratíve, marketingu či médiách

Pre nedostatok pracovných možností v zasiahnutých odvetviach sú zo strany uchádzačov aktuálne najviac žiadané „univerzálne“ pracovné ponuky, ktoré nevyžadujú príliš špecifické odborné znalosti.

Podľa Richterovej sa medzi uchádzačmi nachádza aj podiel ľudí, ktorí prišli o zamestnanie pre prijaté pandemické opatrenia, a v tejto situácii nemajú veľkú šancu nájsť si prácu vo svojom odbore. Často ide o ľudí z cestovného ruchu, eventového biznisu, umenia, ale aj taxislužieb či iných služieb.

„Dostávajú sa preto často do situácie, že si musia hľadať inú prácu, s ktorou nemajú skúsenosti, preto siahajú po ponukách práce, kde neuvádzame špecifické požiadavky,“ uviedla Richterová z pracovného portálu Profesia s tým, že mnohí z nich aktuálne často reagujú napríklad na pozície anketár/ka, sekretár/ka, predavač/ka, administratívny pracovník/čka.

Konkurencia medzi uchádzačmi medziročne narástla

V roku 2020 bola zaznamenaná najvyššia konkurencia medzi uchádzačmi v oblastiach administratívy, marketingu a médií. Po uverejnení ponuky práce firmy v týchto sektoroch získali personalisti v priemere viac ako 50 životopisov.

Pri najobľúbenejších sektoroch bol medziročný nárast veľmi výrazný. V roku 2019 platilo, že v administratíve na jeden inzerát poslalo firme životopis v priemere 33 ľudí, a v roku 2020 to bolo až takmer 57 uchádzačov o prácu. Najviac záujemcov sa hlásilo na pozície anketárov/ok a sekretárov/ok, v priemere až okolo 100 ľudí.

Konkurencia medziročne priemerne rástla u všetkých profesií. Kým v roku 2019 na jednu ponuku práce zareagovalo približne 17 uchádzačov, v roku 2020 stúpol priemer na 26 ľudí.

Aké najzaujímavejšie zdravotné benefity poskytli zamestnávatelia v roku 2020?

Výraznou zmenou počas uplynulého roku prešli aj firemné benefity. Firmy začali svojim zamestnancom poskytovať napríklad odborné prednášky na tému duševné zdravie, nepretržitú telefonickú linku duševného zdravia – pre rodinu aj zamestnancov, kurzy meditácie a zvládania stresu či strachu, online cvičenia s fyzioterapeutom „škola chrbta“, vitamínové balíčky, kurzy jógy či pilatesu, ale aj príspevok v hodnote 200 eur na vybavenie domácej kancelárie či mesačný príspevok 15 eur na náklady práce z domu.

Zdroj: https://www.finreport.sk/ekonomika/najziadanejsi-su-lekari-zdravotnici-ucitelia-a-it-specialisti-niektore-ine-pozicie-su-kvoli-robotom-odsudene-na-zanik/